Nemůžete po Vašem posledním projektu pro kutily odstranit beton z kovových nástrojů? Jak na odstranění betonu z kovu se dozvíte v našem článku.

Práce s betonem nebo maltou bývá docela špinavá záležitost. I když jsou stříkance od betonu na nářadí docela běžné, lze je snadno odstranit, pouze pokud jsou čerstvé. Pokud však beton již vytvrdl, může být tato práce docela obtížná. Tato skutečnost platí zejména tehdy, když hovoříme o stříkancích na kovových površích.

Nejprve si musíte osvojit některé preventivní strategie. Jedná se o maskování nářadí před čištěním a jejich namočení, dokud jsou stále čerstvé.. 

Včasné čištění jako prevence následného odstranění betonu z kovu.

Cement, pokud jste to nevěděli, je výraz pro pojivo, které spojuje štěrk a písek dohromady ve směsi zvané beton. Je známo, že tato směs se vytvrzuje exotermickou hydratační reakcí a myšlenka preventivního čištění vyžaduje, abyste vyčistili betonové stříkance před vytvrzovací reakcí. Pokud tak učiníte, všimnete si, že pouhé čištění vodou může z kovu odstranit beton a tím jej okamžitě umýt.

Čištění velkých kusů

Je poměrně snadné odstranit velké kusy betonu, které se mohly vytvrdit na kovových površích. Tyto větší nánosy je třeba odstranit pomocí mechanických prostředků, jako je poklepáním na povrch kladivem nebo sekáčem.

Méně agresivním způsobem je namáčení kovových nástrojů v mýdlové vodě nebo lubrikace. Jakmile to provedete, všimnete si, že šetrné použití kovové špachtle s hladkým okrajem může pomoci cement z kovu odstranit.

Další věc, kterou bychom zde chtěli zmínit, je, že odstranění menších kusů z kovu je mnohem snazší než odstranění větších kusů.

Čistící roztoky a WD-40

Po vytvrzení mají malta a beton sklon k vyblednutí a přichycení se na kovové povrchy. Odstranění těchto zbarvených útvarů je úkolem pro chemické přípravky, jako je WD-40. Tyto chemikálie lze bezpečně používat na kovových předmětech, protože se skládají ze slabších kyselin.

Pokud však používáte silnější chemikálie, důrazně doporučujeme nosit brýle a ochranný oděv. Spolu s nimi budete také potřebovat respirátor, protože reakcí vznikají velmi škodlivé výpary.

Použití odstraňovače betonu

Jedná se o průmyslové výrobky a před jejich použitím doporučujeme si pečlivě přečíst pokyny. Některé z těchto produktů lze nanášet pouze na suché povrchy, zatímco jiné je třeba použít s vodou.

Průměrná doba působení každého z těchto produktů je 10 až 15 minut – poté si všimnete, že odstraní beton z kovu. Při likvidaci zbytků těchto produktů dbejte, abyste je zneutralizovali. To lze provést nalitím do kbelíku a poté přidáním vody, vápna nebo jedlé sody.