Šmouhy jsou černé pruhy, které na podlaze zanechaly předměty s tvrdou gumovou spodní stranou, například obuv s tvrdou podrážkou, podpatky, nábytek, žebříky, hračky, atd. Jakékoliv tvrdé podlahy ve Vašem domě jsou náchylné k tvorbě šmouh. Šmouhy negativně ovlivňují vzhled podlahy. Ačkoliv se to nezdá, odstranění šmouh není složité a vyžaduje méně úsilí, než byste si mysleli, a získáte opět čistou podlahu. Připravili jsme pro Vás několik jednoduchých tipů a triků a některé odstraňovače šmouh, které Vám pomohou odstranit šmouhy z podlahy z keramických dlaždic, aby vypadla opět jako nová.

Vyzkoušejte použití „gumy na gumu“

Gumy jsou různého druhu a jeden druh lze použít pro čištění jiného druhu, pokud jde o šmouhy. Zde je návod, jak použít gumu jiného druhu, abyste se zbavili šmouh z podlahy z keramických dlaždic.

Mazací gumy

Pro menší šmouhy můžete zkusit použít mazací gumu na tužce, funguje to dobře. Ručně drhněte gumou postižené místo, dokud šmouha nezmizí. Po práci odstraňte gumové hobliny vzniklé při gumování, pokud je ponecháte na podlaze, mohou způsobit další šmouhy. Na trhu je k dispozici mnoho mazacích gum, které jsou vyrobeny speciálně pro tento účel. Při výběru se ujistěte, že není příliš tvrdá, aby nedošlo k narušení povrchové úpravy podlahy. Gumu nezapomeňte vždy nejprve vyzkoušet na malém a skrytém místě podlahy, než ji začnete používat na viditelných oblastech.

Tenisová obuv

Gumové podrážky tenisových obuví jsou také skvělým odstraňovačem šmouh a skvěle fungují na rozsáhlejší šmouhy. Vložte dlaň do boty a postižené místo vydrhněte patou boty. Pokud Vám tento způsob nevyhovuje nebo se domníváte, že nedokážete dosáhnout potřebného tlaku na odstranění šmouhy, můžete vyzkoušet si botu obout a odstranit šmouhu patou. Tento způsob může vyhovovat více a budete schopni vynaložit potřebné množství tlaku pro odstranění šmouhy. Šmouhu drhněte krouživým pohybem.

Tenisový míček

Tenisový míček lze také použít pro zbavení se šmouh z podlahy. Tento odstraňovač šmouh funguje nejlépe na oblastech, kde jsou větší šmouhy. Vezměte tenisový míček a prořízněte v něm na vrcholu malé “X” o velikosti cca ¼ míčku. Důležité je při řezání nedržet míček v ruce, aby nedošlo ke zranění. Míček raději umístěte do svěráku nebo na pevný podklad. Po vyříznutí otvoru do míčku vložte násadu od smetáku a vydrhněte šmouhy.

Triky pro drhnutí

Pokud se Vám zdá, že výše uvedené tipy nefungují příliš dobře, zde je několik triků, které Vám pomohou zbavit se šmouh z podlahy.

Pasta z jedlé sody

Vytvořte jemnou pastu smícháním cca 2 polévkových lžic jedlé sody a teplé vody. Ujistěte se, že pasta není příliš horká. Nyní vezměte měkký hadřík a pastou vydrhněte šmouhy z podlahy. Po odstranění šmouh použijte čistou a vlhkou utěrku pro setření ošetřené oblasti a místo ponechte vyschnout.

Tekutina ze zapalovače

Tekutinu ze zapalovače lze také použít pro odstranění šmouh na podlaze z keramických dlaždic. Vezměte měkký hadřík a navlhčete jej tekutinou ze zapalovače a vydrhněte šmouhy. Po odstranění šmouh použijte čistou a vlhkou utěrku pro setření ošetřené oblasti a místo ponechte vyschnout. Při použití tekutiny do zapalovače je důležité dbát opatrnosti, protože je vysoce hořlavá a toxická. Tekutina se také nesmí dostat do kontaktu s očima nebo pokožkou, protože může způsobit vážné poškození.

Zubní pasta

Pro odstranění šmouh z podlahy můžete také použít zubní pastu. Naneste malé množství zubní pasty na čistý hadřík a malými, krouživými pohyby s dostatečným tlakem šmouhy odstraňte. Po odstranění šmouh použijte čistou a vlhkou utěrku pro setření ošetřené oblasti a místo ponechte vyschnout.

WD-40

Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak odstranit šmouhy, je použití přípravku WD-40. Nastříkejte trochu přípravku WD-40 na papírový ručník nebo na měkký čistý hadřík a vydrhněte šmouhy. Při drhnutí nevyvíjejte na povrch příliš velký tlak a provádějte malé, krouživé pohyby. Po odstranění šmouh použijte čistou a vlhkou utěrku pro setření ošetřené oblasti a místo ponechte vyschnout. Přípravek WD-40 snadno čistí šmouhy a jedná se o efektivní a snadný způsob, jak se těchto šmouh zbavit, aniž by došlo k poškození podlahy a jejího lesku.

Opatření

Zde je několik důležitých věcí, které je třeba vzít v úvahu při použití výše uvedených tipů pro odstraňování šmouh z podlahy z keramických dlaždic.

  • Dbejte na to, abyste výše uvedené triky vždy nejprve vyzkoušeli na malém a skrytém místě podlahy, než ji začnete používat na viditelných oblastech. Tím zajistíte, že při použití odstraňovačů šmouh nedojde k vyblednutí nebo odbarvení podlahy.
  • Pokud máte pochybnosti o použití určitého odstraňovače šmouh, neváhejte a VŽDY se obraťte na prodejce nebo výrobce, abyste se ujistili, že na Vaší straně nedojde k žádným chybám. Můžete je také požádat o další tipy, stejně jako varování a důležité kroky, které je třeba dodržet při odstraňování šmouh z keramické podlahy.

Uvedené tipy a triky s odstraňovači šmouh Vám mohou pomoci při odstraňování šmouh z podlah. Při použití těchto tipů dbejte na to, abyste výše uvedené tipy a triky vždy nejprve vyzkoušeli na malém a skrytém místě podlahy, než ji začnete používat na viditelných oblastech. Tím zajistíte, že při použití odstraňovačů šmouh nedojde k vyblednutí nebo ztrátě lesku podlahy. Při drhnutí na povrch podlahy příliš netlačte, protože příliš velký tlak při drhnutí může způsobit změnu barvy.