Když Vaše kovové nástroje začnou rezavět, není jediným řešením je vyhodit. Existují různé techniky, které mohou odstranit rez z kovů a navrátit je zpět do původního stavu. Můžete se rozhodnout, že nahromaděnou rez odstraníte pomocí domácích ingrediencí, nebo si můžete koupit speciální chemické odstraňovače.Jak odstranit rez z kovu se dozvíte v našem článku.

Bez ohledu na to, kterou metodu zvolíte, odstranění rzi vyžaduje značné úsilí a čas. Procházením níže uvedenými technikami však pochopíte, jak odstranit různé úrovně koroze a rzi z povrchů.

Tenká vrstva rzi

Někdy rzi na Vašich nástrojích není moc, ale stále ji chcete odstranit. V takových případech můžete k odstranění rzi z kovového povrchu použít jedlou sodu. Chcete-li začít, musíte nejprve kov opláchnout a poté jej oklepejte. Poté povrch pomalu posypte jedlou sodou a neznepokojujte se, pokud vidíte, že se prášek lepí na vlhké části povrchu.

Ujistěte se, že jedlá soda pokrývá všechny rezavé části. Poté nechte působit a počkejte hodinu, než s kovem začnete znovu pracovat.
Po uplynutí výše uvedené doby vezměte kovový kartáč nebo ocelovou vlnu a odstraňte rez z kovu. Po úplném odstranění rezu předmět opláchněte vodou a osušte jej ručníkem.

Jak je uvedeno výše, tato technika je ideální pro tenké vrstvy rzi. Použitá ingredience je levná a snadno dostupná. Kromě toho můžete tuto techniku použít i ​​pro tenké kovy, které se mohou jinými technikami poškodit. Soda však rez jen trochu uvolní, a proto musíte na její vlastní odstranění použít drsnou houbičku.

Jak odstranit rez z kovu – střední vrstva rzi

Pokud je vrstva rzi na nástrojích středně silná, můžete je ponořit do roztoku bílého octa, abyste nahromaděnou rez uvolnili. Pokud je některý nástroj příliš velký na to, aby se vešel do misky nebo nádoby, namočte hadr do bílého octa a poté do tohoto hadru zrezivělý nástroj zabalte.

Poté nechte působit přes noc a ráno na něm začněte pracovat. K odstranění rzi z povrchu použijte ocelovou vlnu, kovový kartáč nebo čisticí nástroj. Oproti předchozí metodě vyžaduje drhnutí minimální úsilí k odstranění rzi z předmětu.

Extrémě silná vrstva rzi

Při vysokých koncentracích rzi budete možná potřebovat kyselinu citronovou. Výrobek není na trhu snadno dostupný, ale je účinný proti silným vrstvám rzi. Kromě toho, stejně jako ocet, kyselina citronová usnadňuje proces odstraňování rzi.

Jediné, co musíte udělat, je dát trochu horké vody do mísy a přidat dvě až tři polévkové lžíce kyseliny citronové. Poté ponořte předmět do roztoku a nechte jej tam přes noc. Ráno kartáčem odstraňte skvrny rzi na kovovém povrchu, opláchněte je teplou vodou a osušte hadříkem.

Jak odstranit rez z kovu pomocí WD-40

K odstranění rzi ze svých kovových nástrojů a nářadí můžete také použít přípravek WD-40. Jednoduše přípravek WD-40 nastříkejte na nástroje, nechte několik okamžiků působit a roztok jednoduše setřete.

Ačkoli mnoho majitelů domů své nástroje vyhodí, jakmile začnou rezavět, mohou z nich mít užitek déle, pokud budou postupovat podle těchto pokynů.

Pokud se dotknete veškerých použitých roztoků, důkladně si umyjte ruce.

Více informací najdete na našem blogu.