Pokud máte předmět, který je zrezivělý, ale nemůžete ho jednoduše vyhodit, nebo ho snadno vyměnit, existuje několik způsobů, jak rez odstranit. Je několik přípravků, které se běžně vyskytují v domácnosti, které můžete pro tento úkol použít. Jde například o jakoukoliv mírně kyselou tekutinu jako je bílý ocet nebo hliníková fólie. Případně můžete použít výrobky, které jsou určeny k odstraňování rzi, jako je například přípravek WD-40. Každá metoda, kterou použijete k odstranění rzi, bude náročná na čas a trpělivost, neboť je to zdlouhavá činnost. Ale díky tomuto úsilí můžete snadno odstranit rez z mnoha kovových povrchů.

Používání domácích přísad

  1. Bílý ocet je účinnou metodou odstraňování rzi. Rez reaguje s octem a následně se rozpouští. Jednoduše ponořte kovový předmět do bílého octa na několik hodin a pak z jeho povrchu otřete vzniklou pastovitou rez. Je-li předmět příliš velký, jednoduše bílým octem rovnoměrně polijte povrch předmětu a dejte mu nějaký čas, aby se usadil. Případně můžete také použít látku namočenou v bílém octu a předmět otřít. Dalším řešením je použít kus hliníkové fólie namočené v bílém octu a otřít předmět. Použití běžného octa je také možné, jen bude odstranění rzi vyžadovat více času. Zkuste namočit předmět do běžného octa na 24 hodin, sníží se tím množství drhnutí, které to bude ještě vyžadovat.
  2. Citrón a sůl mohou být také velmi účinné při odstraňování rzi. Posypte solí předmět, který je rezavý, aby byl celý solí pokryt. Poté na celý povrch vymačkejte citron. Dbejte, abyste vymačkali tolik šťávy, kolik můžete, a nechte směs působit asi 3-4 hodiny než ji odstraníte. Pomáhá použít kůru citrónu k čištění, která stačí k odstranění rzi, aniž by došlo k poškození kovu. Můžete také použít stejným způsobem citron.
  3. Vezměte jedlou sodu. Vytvořte směs vody a sody a ujistěte se, že je směs poměrně hustá, aby mohla být rovnoměrně rozprostřena na povrch kovového předmětu. Ponechte směsi trochu času na působení a poté ji z povrchu setřete. Pro setření pasty použijte zubní kartáček a následně předmět opláchněte vodou. Tuto směs lze ředit podle požadavků. Neexistuje přesná specifikace poměru dílů použitých ingrediencí.
  4. Prostředek na mytí nádobí a brambora jsou při odstraňování rzi také účinné. Bramboru rozkrojte na dva kusy. Na rozkrojenou plochu naneste prostředek na mytí nádobí. Tím zajistíte, že mezi látkami a rzí dojde k chemické reakci, což usnadňuje setření. Přiložte bramboru na povrch kovového předmětu a nechte působit několik hodin. Pro opakovanou aplikaci odřízněte použitý konec brambory a prostředek na mytí nádobí naneste na tuto čerstvě seříznutou plochu. Nyní znovu položte bramboru na povrch kovového předmětu a nechte působit další dobu. Alternativně můžete použít směs vody a jedlé sody.
  5. K odstranění rzi můžete také použít kyselinu šťavelovou. Vzhledem k tomu, že se jedná o silné chemické činidlo, dbejte, abyste před použitím dodrželi ochranná opatření, mezi která patří ochranné oblečení, ochranné brýle a gumové rukavice. Dbejte, abyste nevdechovali kyselé výpary. Vytvořte zředěnou směs vody a kyseliny šťavelové (25 ml kyseliny, 250 ml vody). Předmět namočte do této směsi asi na 20 minut, nebo můžete také předmět otřít mosazným kartáčem nebo hadříkem. Předmět poté důkladně omyjte a poté vysušíte, jakmile je odstraněna rez.

Používání materiálů z obchodu

  1. Existuje několik chemických odstraňovačů, které Vám mohou pomoci odstranit rez. Chemické odstraňovače se obvykle vyrábějí z kyseliny šťavelové nebo kyseliny fosforečné, a proto jsou pro pokožku nebezpečné. Před použitím chemického odstraňovače k odstranění rzi z kovového předmětu dbejte na dodržování bezpečnostních opatření. Výrobek používejte podle pokynů uvedených na něm, které si pečlivě přečtěte a které se mohou lišit výrobek od výrobku. Mějte na paměti, že tyto chemikálie je třeba aplikovat na několik hodin a vyžadují následné vydrhnutí, takže buďte připraveni na spoustu práce. Také je třeba mít na paměti, že chemické odstraňovače rzi jsou obvykle drahé a jsou často použitelné pouze pro menší předměty.
  1. Použijte chemikálii pro sanaci rzi. Máte možnost zakoupit konvertor rzi, který zabrání další reakci rezu s kovem. Konvertory rzi jsou něco jako barvy ve spreji a také slouží jako základní nátěr pro vrstvu nátěru na povrchu. Je to účinný způsob pro zabránění dalšímu rozšiřování rzi, ale nepomáhá při úplném odstranění rzi z kovového předmětu. Konvertory rzi byste měli používat pouze tehdy, pokud hodláte na povrch kovového předmětu nanášet vrstvu barvy.
  2. Jednou z možností je jednoduše odškrábat rez pomocí nástrojů, které mají abrazivní povrch. To vyžaduje spoustu úsilí a tvrdé práce, ale rez je možné tímto způsobem odstranit. Existuje řada předmětů v domácnosti, které můžete použít pro tento účel, např. šroubováky, ocelovou vlnu apod. Pro práci můžete použít jakýkoliv kovový nástroj, ale budete muset následně použít brusný papír s jemným zrnem, abyste odstranili škrábance. Případně můžete jít do obchodu a vhodné nástroje si zapůjčit. Pokud potřebujete odstranit rez z větších ploch, je nejlepší použít elektrickou brusku. Vždy byste měli začít s nejhrubší oblastí a postupně se přesouvat na méně rezavé oblasti. Tímto způsobem se minimalizuje hrubost povrchu předmětu.
  3. Kyselina citronová je účinná chemická látka, která se používá k odstranění rzi. Krabici s práškovou kyselinou citronovou lze zakoupit v obchodě. Nasypte kyselinu citronovou do nádoby z plastu a přidejte trochu horké vody. Ujistěte se, že směs vystačí pro úplné zakrytí předmětu. Nechte působit přes noc a ráno směs opláchněte. Poté vysušte čistou látkou.

Použití WD-40

Přípravek WD-40 Multi-Use-Product může být použit k odstranění rzi a k ochraně před korozí. Stačí namočit předmět a vydrhnout kartáčem. Jen nejprve otestujte účinek přípravku na malé ploše předmětu, abyste zjistili, že tato metoda nezpůsobí žádné poškození. Abyste zabránili návratu koroze, aplikujte přípravek WD-40 na kovové předměty pravidelně. K odstranění rzi můžete také použít přípravek WD-40 Specialist Penetrant. Je navržen tak, aby pronikl rzí a špínou pro snadnější odstranění.