Představte si, že máte zpoždění, takže spěcháte do práce, ale zjistíte, že nemůžete vyjet s autem, protože se zasekla garážová vrata. Není třeba říkat, že takové situace jsou nesmírně frustrující. Pokud se však o Vaše garážová vrata řádně staráte, pravidelně je udržujete a mažete závěsy, můžete zaseknutí předejít.
 
Problém s většinou garážových vrat začíná v okamžiku, když začnou při otevírání a zavírání vydávat hlasité zvuky a skřípat. Když takové zvuky zaznamenáte, je jasné, že bude nutné vrata namazat.

Pravidelné mazání garážových vrat může prodloužit jejich životnost a zachránit je před jakýmkoli vážným poškozením. V tomto článku si popíšeme, jak správně garážová vrata mazat.

Jak namazat garážová vrata

Před mazáním garážových vrat je dobré nejprve vyčistit pojezdy, které se nachází na vnějších okrajích garážových vrat. Poté můžete postupovat podle níže uvedeného postupu a řádně garážová vrata namazat.

Použijte mazivo na bázi lithia

Chcete-li správně namazat garážová vrata, musíte si obstarat správný přípravek, aby byla vrata opět flexibilní. Většina majitelů domů používá odmašťovač jako je WD-40, což nemusí být nejlepší možnost pro namazání garážových vrat.

V ideálním případě byste měli použít mazivo na bázi lithia nebo mazivo určené pro garážová vrata. Kromě toho se také vyhněte použití oleje na závěsech. Problém s olejem a dalšími variantami spočívá v tom, že jsou husté a způsobují usazování nečistot a prachu, což vrata poškozuje. Mazivo na bázi lithia je k dispozici v aerosolových rozprašovačích a není tak husté, aby nepodporovalo hromadění.

Nastříkejte mazivo na závěsy garážových dveří

Jakmile si koupíte správné mazivo, otevřete garážová vrata a nastříkejte jej na každý závěs dveří. Při tom musíte ručně zvednout vrata a postříkat závěsy v místě ohybů pojezdů. Garážová vrata pomalu zvedněte ručně a nastříkejte mazivo na každý závěs v místě ohybů pojezdů.

Díky tomu budete moci promazat pohyblivé části vrat, a tím bude jejich pohyb plynulejší. Musíte však aplikovat alespoň jednu nebo dvě dávky spreje na každý ze závěsů, abyste je řádně promazali.

Jak namazat garážová vrata – Namažte válečky

Válečky jsou komponenty připevněné k pantům Vašich garážových vrat. Mazivo ve spreji bude k mazání obtížně přístupných částí garážových vrat potřebovat nástavec. Můžete jej použít k mazání malých kuličkových ložisek, která jsou uvnitř těchto válečků a nemažte přímo nylonové válečky.

Nastříkejte mazivo za pružiny a ložiskové desky

Pružiny garážových vrat se nacházejí v horní části garážových vrat a musí být kompletněpromazány. Podobně je také nutné namazat ložiskové desky, což jsou pohyblivé kruhové části na obou stranách pružiny. Pokud tak učiníte, vrata se budou pohybovat lépe.

K dosažení této části garážových vrat však možná budete potřebovat stoličku. Při pohybu dveří si také všimněte, zda pružiny vydávají zvláštní zvuk. Pokud ano, zkontrolujte, zda nejsou poškozené, a pokud jsou ohnuté, vyměňte je.

Pomocí výše uvedených technik můžete garážová vrata správně promazat. Pokud přijdete do kontaktu s přípravkem, nezapomeňte si poté důkladně umýt ruce.