Nikdy nepodceňujte dráždivý potenciál dveří, které skřípou! Po letech použití je nevyhnutelné, že jakýkoli závěs dveří bude hromadit špínu a nečistoty, což způsobí, že se bude opotřebovávat, bude rezavět a následně začne skřípat. Pokud však závěsy Vašich dveří vyčistíte a namažete, zbavíte se toho otravného skřípání, přičemž jde o snadný úkol, který lze navíc provést v krátkém čase a s minimálním počtem nářadí.

Mazání závěsu

Krok 1

Obstarejte si vhodné mazivo. Je nutné, aby bylo mazivo schopné proniknout do nečistot a špíny, které pokryly závěs i prostor, ve kterém je závěs umístěn. Důležité je, aby bylo mazivo v nádobce s tenkou tryskou, která umožní aplikaci přípravku až do závěsu. V tomto případě je multifunkční přípravek WD-40 Multi-Use-Product vynikajícím a cenově dostupným řešením, jelikož je dodáván s pohyblivou tryskou. Zajděte k Vašemu prodejci nářadí a požádejte o dostupná maziva. Kromě přípravku WD-40 můžete také použít:

  • Lithiová vazelína. Lithiová vazelína je vynikající volbou, protože je také odolná proti prachu. Je také snadno dostupná ve většině obchodů s nářadím. Používá se hlavně pro mazání automobilových dílů, ale je vhodná i pro tento účel a další situace. Můžete vyzkoušet přípravek WD-40 Specialist Bílá lithiová vazelína.
  • K mazání závěsů je možno použít řadu olejů, jako je kokosový, ořechový a olivový olej. Pokud se Vaše dveře otevírají poměrně snadno, ale stále mají sklon ke skřípání, jsou tyto metody pro odstranění skřípání účinné. I když oleje na vaření mohou fungovat, jsou to magnety pro špínu a prach, což je ve srovnání s jinými druhy maziv činí z dlouhodobého hlediska méně efektivními.

Krok 2

Musíte najít čep závěsu. Každý závěs dveří se skládá ze závěsu a čepu, který slouží k uchycení obou závěsných dílů dohromady a k upevnění dveří na stěnu. Najděte cylindrický čep, který je umístěn mezi dvěma deskami závěsu. Tento čep se stará o to, aby držel desky závěsu pohromadě. Aby bylo možné efektivně namazat závěs, musíte čep odstranit.

Krok 3

Nyní musíte čep odstranit. Nejprve otevřete dveře a poté čep vytáhněte. V některých případech je možné vytáhnout čep ručně, ale často k tomu budete potřebovat nástroj. Vezměte kleště, uchopte kolík a postupně ho otáčejte proti směru hodinových ručiček. Je možné, že se čep mohlo nahromadit velké množství rzi, což může ztížit jeho pohyb. Pokud nejde čep uvolnit, použijte kladivo a šroubovák společně s trochou přípravku WD-40, abyste čep uvolnili.

Krok 4

Nyní musíte čep vyčistit a ošetřit ho mazivem, které jste si vybrali. Jakmile čep vyjmete, použijte papírový ručník nebo hadr k odstranění špíny a mastnoty z desek i čepu. Pokud je přítomna rez, můžete použít brusný papír. Jakmile vyčistíte čep a desky závěsu, naneste na ně mazivo.

Krok 5

Nyní musíte závěs znovu namontovat. Vložte čep zpět na jeho místo a ujistěte se, že je správně zajištěn.

Krok 6

Nyní, když je závěs na místě, zkontrolujte dveře. Otevřete je a zavřete, abyste zajistili, že se mazivo dostane dokonale do mechanismu a do vnitřní strany závěsů. Pokud však zjistíte, že skřípání ještě nezmizelo, použijte stejný proces na každý závěs dveří, dokud nebude skřípání pryč.

Krok 7

Pro čištění použijte papírový ručník nebo hadřík na jedno použití. Ujistěte se, že jste vyčistili veškeré nečistoty, prach a vytřeli mazivo, které mohlo vytéct. Nezapomínejte, že závěs začal skřípat jako důsledek nahromadění špíny, proto je dobré nyní vyčistit celý prostor závěsu, protože je nyní snadno přístupný.

Vyjmutí čepů závěsu, které jsou přilepené

Krok 1

Pro uvolnění závěsů použijte přípravek WD-40. Pokud zjistíte, že musíte při vyjímání čepu vynakládat sílu, naneste na čep jakékoliv penetrační mazivo (skvělým přípravkem je WD-40) po dobu přibližně 12 hodin, než se pokusíte čep vyjmout. Použijte velké množství přípravku, abyste jím úplně pokryli závěs a nechte přípravek působit. Mohli byste pro uvolnění čepu použít šroubovák a kladivo, pokud se ale v závěsu vyskytuje nadměrné množství rzi, může dojít k poškození dveří nebo zlomení čepu a závěsu, což by zbytečně zkomplikovalo problém.

Krok 2

Opatrně na čep udeřte šroubovákem. Po ošetření čepu mazivem použijte konec šroubováku, abyste čep vytlačili ven. To je obvykle lepší způsob, jak odstranit čep ze závěsu pro jeho namazání. Pro vytlačení čepu musíte použít něco, co je dostatečně malé. Můžete použít špičku kleští, pera, tužky nebo jakýkoli jiný nástroj, který je dostatečně tenký nebo blížící se rozměrům závěsu, který čistíte.

Krok 3

V případě potřeby čep opravte. Vezměte čep a položte ho na rovný povrch. Zkontrolujte, zda čep nevykazuje známky opotřebení nebo zda není ohnutý. Je dobré vynaložit trochu času na to, abyste čep narovnali a důkladně jej vyčistili předtím, než jej vložíte zpět na své místo. Pomůže to zamezit skřípání dveří v budoucnu. Pokud je kolík ohnutý, můžete ho znovu narovnat tak, že ho umístíte na betonovou podlahu nebo na jakýkoli tvrdý povrch a narovnáte jej pomocí kladiva. Pro odstranění nahromaděného znečištění nebo rzi je ideální použít brusný papír. tím se čep vyhladí a usnadní se jeho nasazení zpět do závěsu.