Mosaz je dnes nejvyhledávanější kov ve světě dekorací – pro lampy a další umělecké předměty. Proto je nezbytné, aby lidé znali všechny tipy a triky, jak čistit a leštit mosaz pro jeho vysoký lesk. Leštění mosazi je skutečně důležité.

Ať už jste si koupili skříňku nebo lampu ve stylu vintage, budou pro Vás následující informace užitečné, abyste dokázali zachovat co nejlepší vzhled těchto předmětů.

1.     Leštění mosazi: Posouzení stavu předmětu

Než budete pokračovat a mosaz leštit, je nutné zkontrolovat, zda byl povrch lakovaný. Lak se používá k zamezení vzniku skvrn na povrchu předmětů. Takže pokud vidíte, že lesklý povlak chybí nebo se na některých místech rozpadl, znamená to, že kus byl lakovaný. Pokud je to Váš případ, pak můžete předmět pouze dát k odborné renovaci kovu. Jakmile to bude provedeno, bude vše připraveno na další kroky.

2.    Leštění mosazi: Použijte vysoce kvalitní leštěnku

Chcete-li odstranit veškerá zbarvení na Vašem předmětu, budete muset použít přípravek, který je speciálně určen pro leštění mosazi. Měli byste se řídit pokyny na přípravku a během ošetření používat měkký materiál. Doporučujeme používat jakýkoliv bavlněný materiál, jaký se používá pro výrobu triček.

Zde jsou některé kvalitní leštěnky mosazi:

  • Blue Magic
  • Wright’s Brass Polish
  • Twinkle Brass & Copper Cleaning Kit
  • Bar Keepers Friends
  • Brasso

3.    Leštění mosazi: Přírodní cesta

Pokud si přejete vyleštit mosaz svépomocí, můžete použít jedlou sodu, citrón nebo sůl. Postup je vcelku stejný, ale šetří peníze a zároveň vyžaduje trochu námahy.

Citrón a jedlá soda

Smíchejte šťávu z půlky citrónu na zhruba lžičku jedlé sody. Směs míchejte, dokud se nevytvoří pasta. Pastu naneste na mosazný povrch měkkým hadříkem. Pokud je skvrna na předmětu výrazná, nechte směs působit na povrchu asi 20 minut. Po této doporučené době předmět opláchněte a nechte vyschnout.

Leštěnka ze směsi citronu a soli

Rozkrojte citron na polovinu a na rozpůlený povrch naneste zhruba jednu lžičku soli. Citronem potom potírejte mosazný povrch a současně vymačkávejte šťávu z citrónu. Nakonec předmět opláchněte a nechte vyschnout. Oba tyto způsoby lze opakovat, dokud nebudete s výsledkem zcela spokojeni.

4.    Leštění mosazi: Nechte mosaz přirozeně stárnout

Ve většině případů u starožitných kusů zašlý lesk dodává předmětu na kráse. Časem zjistíte, že některé krásně patinované předměty jsou díky rozhodnutí je obnovit spíše degradovány. Pokud to ale není Váš případ, už víte, jak mosaz účinně vyleštit.

 5. Leštění mosazi: Přípravek WD-40

Další možností je vyzkoušet přípravek WD-40 na ochranu a leštění mosazi a zlata. Jediné, co musíte udělat, je nastříkat přípravek WD-40 na povrch, použít hadřík a vyčistit mosaz, dokud se nebude lesknout. 


Uvedené a zobrazené způsoby použití víceúčelového přípravku WD-40 Multi-Use Product poskytli společnosti WD-40 samotní koncoví uživatelé. Tato použití nebyla ze strany společnost WD-40 testována a nepředstavují doporučení pro použití ze strany společností WD-40. Při používání produktů společnosti WD-40 prosím postupujte s rozmyslem. Vždy dodržujte pokyny a věnujte pozornost všem upozorněním uvedeným na obalu. 

Pokud hledáte další tipy a triky nebo podrobné informace o našich produktech, navštivte prosím naše webové stránky zde.