Věděli jste, že rez je výsledkem oxidace železa? Nejčastější příčinou je případ, kdy jsou kovy dlouhodobě vystaveny vlhkosti. Proto jakýkoli kov, který obsahuje ocel nebo železo, má tendenci spojovat své atomy s atomy kyslíku ve vodě, což vede k vrstvě oxidu železa a k tvorbě rzi.

Rez pak začne na těchto površích růst a exponenciálně urychluje celý proces – proto je údržba z Vaší strany životně důležitá. Odstraňování rzi z kovu není příliš obtížné a tento článek Vám to objasní.

1. Čištění rzi pomocí kyselých roztoků

Namočení do octa

Ocet je netoxická kyselina, která se nachází ve většině domácností. Ocet umí zázraky, pokud jde o boj proti rzi. Vše, co musíte udělat, je ponořit zkorodovaný předmět do nějaké nádoby plné octa a nechat jej tam přes noc. Ráno na Vás čeká už jen práce s odstraněním uvolněné rzi.

Čištění rzi pomocí limetkové nebo citronové šťávy

Limetková nebo citrónová šťáva funguje obzvláště dobře na rezavé skvrny, které se vytvořily na Vašem oděvu. To znamená, že může také efektivně fungovat na předmětech, na kterých se vytvořil rez. Nejprve posypte zasažené místo trochou soli a poté namočte předmět do limetkové nebo citronové šťávy. Asi po hodině můžete pokračovat a oškrábat zrezivělý povrch pomocí zmačkané hliníkové koule.

Citronová směs odvedla svou práci!

2. Čištění rzi pomocí pasty

Vytváření pasty s tatarkou a peroxidem vodíku

Konzistence pasty musí být stejná jako v předchozí metodě přidáním většího množství tatarky na rozdíl od peroxidu vodíku. Po vytvoření pasty ji aplikujte na zrezivělý povrch. Rez z povrchu poté odstraňte pomocí brusného nástroje.

3. Čištění rzi pomocí WD-40

Je známo, že tento víceúčelový přípravek je skvělým odstraňovačem rzi a funguje také jako preventivní opatření. Vše, co musíte udělat, je navlhčit zrezivělý předmět přípravkem WD-40 a poté jej vydrhnout drátěným kartáčem.

Přípravek můžete také otestovat na malé oblasti zrezivělého předmětu a zkontrolovat, zda jej WD-40 nepoškodí. Pokud budete přípravek WD-40 aplikovat pravidelně na povrchy náchylné ke korozi a tvorbě rzi, rez se již nikdy nevrátí. Pokud se Vám zdá, že běžné produkty WD-40 nefungují tak efektivně, jak jste si představovali, můžete si obstarat penetrant WD-40 Specialist Penetrant. Tento produkt byl speciálně navržen pro pronikání do špíny a rzi, takže je lze snadno odstranit z jakéhokoli povrchu.

Nyní již víte, že se správnými nástroji pro domácnost už nikdy nebudete muset řešit rez!