Mosaz je elegantní kov. Předměty vyrobené z mosazi září a již z dálky přitahují všechny pohledy. O tento lesk a třpyt je však nutné pečovat. Mosaz nemůžete nechat příliš dlouho bez povšimnutí. Abyste tento lesk zachovali, bude zkrátka nutné věnovat určitou pozornost údržbě a čištění mosazi.

Existuje mnoho způsobů, jak vyčistit mosaz v domácích podmínkách. Řada způsobů, od domácích až po ty průmyslové, může matné mosazi navrátit její původní zářivý lesk. Než se k nim však dostaneme, musíte při čištění mosazi zvážit několik věcí.

Čistíte skutečnou mosaz nebo mosazí potažený materiál?

Abyste mohli zvolit správnou metodu čištění mosazi, musíte vědět, zda jde o předmět kompletně vyrobený z mosazi nebo zda se jedná o mosazí potažený kovový předmět. Pro zjištění Vám postačí běžný magnet. Pokud magnet na předmětu drží, jedná se o pomosazený kovový materiál. Ale pokud se magnet na povrchu neudrží, pak jde o skutečný mosazný předmět.

Je mosaz lakovaná nebo ne?

Pokud je mosaz lakovaná, může vydržet bez čištění po dlouhou dobu, ale pokud ne, musíte mosaz pravidelně čistit.

U předmětů potažených mosazí a/nebo lakovaných předmětů stačí použit teplou mýdlovou vodu. U celomosazných předmětů bude nutné zvolit jiné způsoby.

Existuje řada průmyslových čističů mosazi. Jakýkoliv značkový prostředek bude fungovat dobře. Váš předmět můžete vyčistit libovolně zvoleným přípravkem a měkkým hadříkem.
Pokud ale hledáte nějaké domácí řešení pro čištění mosazných předmětů, pokračujte ve čtení.

Ocet, sůl a mouka

Všechny tyto přísady můžete použít v poměrech, které budou vyhovovat Vašim potřebám, ale standardní roztok vyžaduje lžíci soli v šálku octa s hrstkou mouky, aby se dosáhlo husté konzistence. Mouka se přidává pro vytvoření pastovité konzistence. Čistící funkci plní ocet a sůl.
Jakmile směs připravíte, naneste ji na předmět, který si přejete vyčistit. K vydrhnutí a vyčištění mosazi použijte měkký hadřík.

Čištění mosazi díky vodě a mýdlu

Mosaz snadno vyčistí stará dobrá teplá mýdlová voda. Sice neobnoví dokonalý lesk kovu, ale stačí to na vyčištění celého povrchu. Mýdlovým roztokem a mírně vydrhněte celý povrch předmětu a poté jej opláchněte. Nakonec povrch osušte měkkým hadříkem.

Čištění mosazi pomocí citronové šťávy

Citronová šťáva má skvělé vlastnosti, které velmi snadno čistí jakýkoli předmět. Naneste dostatečné množství citronové šťávy na jakýkoliv mosazný povrch a vydrhněte jej kartáčem s kvalitními štětinami. Pro zvýšení účinnosti citronové šťávy přidejte i špetku soli.

Otřete předmět, který jste čistili, měkkým hadříkem.

Ať už se rozhodnete pro jakékoli řešení, používejte kartáč s pružnými štětinami, aby se roztok dostal do každého koutku mosazného předmětu, který čistíte.

Před použitím jakéhokoli přípravku na povrchu Vašeho cenného předmětu vždy účinek vyzkoušejte na malém a skrytém místě povrchu.

Více rad a tipů najdete na našem blogu.