Proč čistit nebo leštit mosaz?

 

Mosaz a zlato dávají Vašim předmětům v domácnosti lesklou a teplou záři. Mosaz a zlato se hojně používají na dveřní koule, krytky vypínačů, konzole, na nábytek v koupelně nebo klobouky lamp. Zlato a mosaz jsou silné slitiny odolné proti korozi a díky svým jasným zlatým barvám jsou jedním z nejoblíbenějších dekorativních a bytových materiálů na světě.

Stejně jako všechny ostatní kovy, i mosaz a zlato mají tendenci časem ztrácet lesk. Lze je však snadno vyčistit a vyleštit, aby opět zářily a vypadaly jako nové, a to pomocí vhodného čistícího a leštícího přípravku na mosaz. Čištění a leštění pozlacených a mosazných lamp nebo jiných předmětů není obtížné a můžete to udělat pomocí věcí, které se běžně vyskytují v domácnostech.

Než začnete s čištěním mosazných předmětů, měli byste zjistit, zda jsou předměty pozlacené čistým zlatem nebo mosazí, nebo zda se jedná o slitinu s dalšími kovy. Snadný způsob, jak to zjistit, je pomocí magnetu. Pokud se magnet přitáhne k povrchu, znamená to, že v něm jsou další kovy, protože mosaz a zlato nejsou magnetické a magnet se k nim tedy nepřitáhne. Pokud jsou předměty pokoveny, můžete je vyčistit horkou mýdlovou vodou. Nicméně, nadměrné dření čističem na mosaz naruší jejich pokovení a povrch ztratí lesk, proto postupujte opatrně.

Čištění mosazných a pozlacených lamp

Existuje mnoho způsobů čištění pozlacených a mosazných lamp. Zvolený způsob by měl záviset na úrovni znečištění, zašlosti nebo prachu, který se na povrchu nahromadil. Zde jsou některé jednoduché techniky a tipy.

  1. Vezměte misku a nalijte do ní teplou vodu. Poté do vody přidejte tekuté mýdlo a směs dobře promíchejte, abyste získali jemný roztok. Vezměte hadřík a důkladně vydrbejte všechny povrchy. K čištění štěrbin lampy můžete také použít starý zubní kartáček. Jakmile jste s vyčištěním spokojeni, opláchněte lampu teplou vodou a důkladně ji vysušte. Jde o vynikající způsob, jak vyčistit mosaz.
  2. Pokud jsou na pozlacených nebo mosazných lampách houževnaté skvrny, špína nebo zašlý lesk, můžete použít kečup, rajčatovou pastu nebo omáčku, což je skvělý způsob, jak vyčistit a vyleštit mosaz. Na povrch lampy naneste a rozetřete tenkou vrstvu a nechte nejméně hodinu působit. Pro dokončení důkladně omyjte povrch horkou mýdlovou vodou.
  3. K čištění pozlacených a mosazných lamp můžete také použít běžné kuchyňské přísady. Vytvořte směs stejných dílů bílého octa, mouky a soli, dobře promíchejte a naneste na matný povrch lamp. Nechte působit nejméně hodinu. Nyní povrch opláchněte teplou vodou a nechte uschnout. Všechen povlak zmizí a lampy budou opět vypadat jako nové.

A jaké jsou další tipy?

  1. Další skvělou metodou k čištění a leštění mosazných a pozlacených lamp je mytí pomocí směsi soli a citronu. Rozkrojte citrón na polovinu a odstraňte semena. Vezměte jednu polovinu citronu a posolte ji. Nyní šťávu rozetřete na povrch mosazných a pozlacených lamp. Ošetřete tímto způsobem celý povrch lampy a poté povrch vyleštěte čistým a suchým hadříkem. Můžete také připravit směs z jednoho dílu citrónové šťávy a dvou dílů tatarské omáčky. Rozmíchejte do pasty a naneste na povrch lampy. Nechte směs působit na pozlacené nebo mosazné lampě asi 30 minut. Opláchněte teplou vodou a vyleštěte do sucha.
  2. Komerční leštidla a čističe kovů jsou při čištění a leštění pozlacených a mosazných lamp také velmi účinné. Jeden z nejlepších čističů mosazi a leštidel pozlacených a mosazných lamp je WD-40. Jedná se také o rychlý a velmi účinný způsob. Vše, co musíte udělat, je nanést na pozlacenou nebo mosaznou lampu vrstvu přípravku WD-40 a nechte přípravek působit asi 15 – 30 minut. Čistým hadříkem kruhovými pohyby povrch vysušte a vyleštěte. Pozlacené nebo mosazné lampy tímto způsobem vyčistíte a vyleštíte tak, že budou zářit jako nové.

Několik bezpečnostních opatření

Zde je několik opatření, která byste měli mít na paměti při čištění a leštění pozlacených a mosazných lamp pomocí čisticího a lešticího prostředku na mosaz.

  • Nepoužívejte čistící prostředky, které jsou vysoce abrazivní. Vyvarujte se také použití ocelových vat nebo kartáčů s kovovými štětinami, protože zanechávají na povrchu lampy škrábance.
  • Pro zamezení ztrátě lesku je účinný tenký nátěr minerálního nebo lněného oleje. Olej naneste po vyčištění mosazné nebo pozlacené lampy pomocí měkké froté utěrky.
  • Většina pozlacených a mosazných lamp je opatřena lakovaným povrchem. Proto by neměly být čištěny horkou mýdlovou vodou. Pokud jsou takové pozlacené nebo mosazné lampy silně poškozené, je nutné použít odstraňovač laku, abyste nejprve odstranili lak a poté použijte výše uvedené postupy k čištění a leštění pozlacených a mosazných lamp. Po čištění lampu znovu nalakujte, aby si zachovala lest a byla chráněna.
  • Vyhněte se přílišnému dotýkání se pozlaceného nebo mosazného povrchu lamp, mastnota z Vašich rukou může urychlit proces ztráty lesku a snížit životnost Vašich pozlacených a mosazných předmětů.

Vaše pozlacené a mosazné lampy si udrží lesk po dlouhou dobu, pokud je budete čistit a leštit pravidelně. Aby zůstaly lesklé, je důležité vyhnout se nahromadění prachu, nečistot a matnosti povrchu na pozlacených a mosazných předmětech. Pomocí výše uvedených tipů a triků můžete vyčistit a vyleštit všechny své pozlacené a mosazné předměty, ne pouze lampy, aby opět zářily jako nové.