Při vlnách a silném větru stovky kilometrů od pobřeží byste jistě nechtěli přijít o kriticky důležitý závitový čep ve třmenu na plachetnici. Toto je velmi častý problém, protože závitové čepy třmenů patří k nejvíce opomíjeným částem vybavení a kotevního systému Vaší lodi. Ale jak na mazání třmenů plachetnic?

Pozinkované nebo nerezové šroubové čepy mají tendenci selhat kvůli neustálým vibracím a otřesům. Pokud se tyto čepy vyšroubují příliš, třmeny rozhodně selžou. Jednoduchá oprava by měla trvat několik minut, ale pokud není podchycena včas, mohla by se stát smrtící zbraní.
V případě, že se třmen od řetězu kotvy uvolní, kotva se ocitne na dně a to může také znamenat, že skončíte s lodí na útesech. Ve výjimečném případě stavěcích lan by uvolněná třmeny mohly způsobit i pád stěžně. To vše je důvod, proč je dvojnásobně důležité sejmout zátěž ze třmenů, než začnete s opravami.

K opravě a mazání třmenů plachetnic potřebujete pouze tyto jednoduché jachtařské tipy:

1. Dejte na nerezové závěsné šrouby

Musíte vědět, že závitové čepy třmenů nebudou držet pohromadě bez potřebné údržby.  Jak jsme již zmínili dříve, vibrace určitě způsobí, že se klouzavé čepy vyšroubovávají. Zde musíte udělat dočasné opatření a zajistit je proti pohybu elektrikářskými stahovacími páskami nebo drátem, abyste je zajistili na palubě. Tyto dráty nebo pásky protáhněte skrz otvory v závitových čepech a budete mít dočasný klid, že nedojde k neočekávaným problémům.

2. Údržba pozinkovaných závitových čepů lodních třmenů

Budete muset zkontrolovat, zda se pozinkované třmeny otáčí bez zasekávání. Čepy mají tendenci korodovat po měsících nepoužívání, a proto byste měli vědět, jak tyto čepy odstranit ze třmenů a opravit je.

Každý třmen lze otevřít kleštěmi. Jakmile jsou otevřeny, budete je muset vydrbat ocelovým kartáčem a poté použít mazivo odolné vůči vodě. Důrazně doporučujeme přípravek WD-40, protože přináší pro tyto účely dokonalé výsledky. Jakmile je to hotové, zašroubujte čep zpět do třmenu a znovu použijte plastové drátěné vázací pásky. Pro trvalejší řešení byste měli čep zafixovat pomocí nerezového vázacího drátu.

3. Mazání třmenů plachetnic – Zafixujte čep pro jeho pevné zajištění

Chcete-li dosáhnout trvalých výsledků, doporučujeme techniku fixace. Tato námořní technika zajišťuje, že čep je drátem bezpečně zajištěn ve třmenu. Pro maximální trvanlivost a pevnost doporučujeme použít vázací dráty z nerezové oceli.