Stálá údržba je nezbytnou činností všech majitelů jízdního kola. I když je udržování kola v čistotě dobrý začátek, musíte také zajistit, aby bylo dostatečně namazané. Opožděné mazání může ovlivnit výkon jízdního kola, i když se na něm nevyskytuje rez. Víte ale, jak mazivo na jízdního kola správně používat? Jak používat mazivo na jízdní kola se dozvíte v našem článku.

Mazání chrání Vaše kolo před nadměrným opotřebením a je rozhodující pro jeho výkon. Navíc pokud správně promažete všechny pohyblivé části, je snazší zabránit „zadření“ kola a zabránit korozi a tvorbě rzi.

Nadměrné mazání však může Vaše kolo poškodit, místo aby mu pomohlo. Přebytečná mazací kapalina může způsobit poškození součástí. Proto je před jízdou na kole nutné se přebytečného maziva zbavit.

Nezapomeňte použít pouze lehké mazivo určené speciálně pro jízdní kola, místo toho, které používáte pro auto. Olej, který je příliš řídký, nebude na kole držet, zatímco příliš hustý olej způsobí korozi kola kvůli nadměrné akumulaci prachu a nečistot.

Kromě toho byste si měli pamatovat, abyste mazivo opatrně aplikovali na všechny pohyblivé části kola, zejména tam, kde se kovové části pohybují proti sobě. Zvláštní pozornost věnujte těmto oblastem:

Jak používat mazivo na jízdní kola – Řetěz

Řetěz kola je ústřední pohyblivou součástí kola. Proto je důležité, abyste mu věnovali zvláštní pozornost a mazali jej nejčastěji. Pokud náhodou jezdíte na místech, kde se vyskytuje velké množství bláta a prachu, měli byste řetěz tké pravidelně čistit, aby nedošlo k hromadění prachu.

Soustavy přesmykače a přehazovačky

Soustavy přesmykače a přehazovačky jsou součásti, které přehazují řetěz mezi rychlostními stupni při řazení. Obsahují řadu malých pohyblivých částí včetně dvou malých kladek.

Čištění těchto součástí zabrání jejich zatuhnutí a obtíženému chodu. Točte pedály a zařazujte jednotlivé rychlostní stupně, abyste viděli, jak tyto sestavy fungují, a poté můžete aplikovat mazivo na veškeré pohyblivé části.

Brzdové a řadicí páky

Jak víte, brzdové a řadicí páky jsou na řídítkách a jsou to nezbytné ovládají prvky pro řazení rychlostních stupňů a pro brzdění. Při nanášení maziva nezapomeňte přidat několik kapek oleje do všech pohyblivých částí pák a seřizovačů, je to nezbytné pro zajištění jejich správné funkce. Měli byste však také setřít veškerý přebytečný olej, protože se na něj nabaluje prach.

Jak používat mazivo na jízdní kola – Brzdové soustavy

Brzdové soustavy jsou umístěny na rámu u předních a zadních kol. Stejně jako u ostatních částí jízdního kola kápněte do každé pohyblivé součásti jednu nebo dvě kapky lubrikantu, aby se machanismy neopotřebovávaly. Pokud tato místa nevidíte zřetelně, zkuste stisknout brzdové páčky a namažte všechny ty části, které se pohybují.

Stručně řečeno, při každém mazání Vašeho kola namažte všechny pohyblivé části Vašeho kola. Kdykoliv se kovy pohybují proti sobě, navzájem se opotřebovávají díky tření. Jednoduše nanášejte vyváženým způsobem mazivo, pravidelně kolo čistěte a problémy s jízdním kolem v takovém případě budete mít jen výjimečně.

Nezapomeňte si po použití umýt ruce.

Vce informací najdete na našem blogu.