Většinu života trávíme používáním zařizovacích předmětů a armatur, které v našem domě fungují jako samozřejmost. Rozsáhlá síť potrubí, která je vedena za bateriemi/kohoutky nebo za radiátory, se stará o to, abychom byli v teple a měli čistou vodu.

Vše funguje až do dne, kdy najednou čelíte kapajícímu potrubí, zarezlému zařizovacímu předmětu nebo ucpanému odpadu. Často mohou tyto problémy vést k vynaložení mnoha finančních prostředků na instalatéry a/nebo drahé opravy. Pro usnadnění jsme sestavili seznam základních problémů s vodovodní instalací, které se mohou vyskytnout, a jak je opravit pomocí několika nástrojů a silikonového spreje.

Dotažení kohoutku

Neustálé kapání uvolněného vodovodního kohoutku jde jistě všem na nervy. Ale naštěstí je to problém, který lze obvykle vyřešit několika jednoduchými kroky.

Nejprve vypněte přívod vody, aby nedošlo k zaplavení. Zkontrolujte, zda je přívod vody skutečně vypnutý otočením rukojetí kohoutku. Příslušný ventil najdete obvykle na vodovodním potrubí pod umyvadlem. Nástroje, které potřebujete, jsou tyto:

  • klíč
  • šroubovák nebo nějaké páčidlo
  • nádobka spreje WD-40 Silicone spray pro uvolnění rezavých matic/šroubů a mazání zarezlých zařizovacích předmětů
  • náhradní O-kroužky, je-li to nutné.

Nejprve odstraňte rukojeti kohoutku/baterie, jsou obvykle připevněny k hlavnímu zařizovacímu předmětu šrouby pod krytkou. Pomocí šroubováku je povolte. Pokud jsou šrouby zrezivělé, lehká aplikace silikonového spreje Vám umožní snadné odšroubování, aniž by došlo k odbarvení dekorativních částí.

Jak postupovat dále?

Po vytažení rukojetí uvidíte matici, která drží ventil na svém místě. K odšroubování použijte klíč a zkontrolujte případné poškození. Vyjměte ventil vytažením nebo použitím klíče proti směru hodinových ručiček. Uvnitř ventilu bude umístěn O-kroužek a řada podložek, prohlédněte je, zda nejsou prasklé. Pokud je zjevné nějaké poškození, bude nutné díl vyměnit, ujistěte se, že náhradní sada bude shodná (shodu prokonzultujte s odborným personálem v obchodu s instalatérskými potřebami). V obou případech použijte silikonový sprej na každou část, což v budoucnu zabrání vzniku rzi a zlomení.

Nasaďte zpět části ve stejném pořadí, v jakém byly odstraněny.

Nízký tlak vody

Máloco z každodenních věcí je více nepříjemné než sprchová hlavice nebo kohoutková baterie, která nevydává více než malý pramínek vody, když se potřebujete umýt. Nalezli jsme několik řešení, která Vám pomohou tyto problémy zkontrolovat a opravit.

Nalezení zdroje

Je několik důvodů, proč dochází ke snížení tlaku vody, takže první věcí je zjistit, kde se vyskytuje problém. Nejprve budete muset jít kolem domu a zkontrolovat každý kohoutek, jak horkou, tak studenou vodu, abyste zkontrolovali správný tlak. Pokud je nízký tlak lokalizován pouze na několika místech, zpravidla je viníkem ucpaný perlátor nebo sprchová hlavice.

Čištění perlátoru

Perlátory jsou umístěny přímo na konci kohoutku a lze je obvykle odšroubovat ručně. Nicméně na starších armaturách je těžší je uvolnit. Pokud je to nutné, použijte pár kleští, ale buďte velmi opatrní, aby nedošlo k poškození jemného sítka. Pokud se perlátor nepohne ani pomocí jemného pohybu vpřed a vzad, použijte sprej WD-40 Penetrant, který rychle odstraní jakýkoliv odpor a umožní snadné vyjmutí perlátoru.

Jakmile je perlátor odstraněn, můžete namočit části perlátoru do roztoku octa, čímž uvolníte veškeré uložené minerální usazeniny. Po důkladném namočení jemně odstraňte rozbité vrstvy kartáčkem na zuby. Po vyčištění perlátor opětovně upevněte a utáhněte, krátce pusťte kohoutek, abyste vyčistili jakékoliv přetrvávající ucpání a zkontrolujte, zda voda teče správně.

Čištění sprchové hlavice

Vyčištění sprchové hlavice se projeví vyšším tlakem vody a stabilnějším proudem. Ve většině případů můžete sprchovou hlavici vyčistit bez její demontáže tak, že naplníte plastový sáček roztokem octa a sprchovou hlavici do sáčku ponořte, zajistěte sáček gumovým páskem a nechte sprchovou hlavici v roztoku ponořenou na hodinu nebo dvě. Poté pusťte kohoutek, abyste vyčistili všechny zbývající usazeniny nebo zbytky octa. Poté použijte jako ochranu silikonový sprej.

Pokud je filtr sprchové hlavice ucpaný, musí být sprchová hlavice demontována. Obvykle ji lze uvolnit ručně. Nicméně, protože je upevněna k vodovodnímu potrubí pod tlakem vody, je třeba dbát na to, aby nedošlo k vytržení zrezivělých armatur nebo přílišnému tlaku. V případě zareznutí jednoduše aplikujte na postižený spoj sprej WD-40 Penetrant a počkejte, dokud nebude dostatečně volný, abyste jej mohli ručně odstranit.

Jakmile je sprchová hlavice odstraněna, vyjměte její vestavěný filtr. Nechte ho namočený v octu, mezitím zbytek sprchové hlavice vyčistěte zevnitř i zvenčí měkkým kartáčkem na zuby. Po dokončení znovu součásti sestavte dohromady a ošetřete je silikonovým sprejem. Poté sprchovou hlavici našroubujte zpět na vodovodní trubku. Pusťte trochu vody pro kontrolu tlaku a odstranění zbývajících nečistot.

Výměna pozinkovaných vodovodů

V novějších stavbách je použita měď nebo plast, ale každý, kdo žije v domě starším než 30 let, bude mít ve zdech pozinkované vodovody. Vodovody vyrobené z oceli a potažené zinkem jsou vystaveny korozi a úniku. Nahrazení starého systému je drahé a namáhavé, takže mnozí z Vás budou raději opravovat občasné úniky. Zde je několik jednoduchých kroků pro výměnu části potrubí.

Nejprve musíte zakoupit vhodnou část potrubí, aby vyhovovala Vašim potřebám. Potrubí se nabízí v různých rozměrech. Chcete-li vypočítat požadovanou délku, změřte prasklé potrubí od jednoho spoje ke druhému a přidejte 2,5 cm, což odpovídá spojovacím závitům.

Začněte vypnutím hlavního přívodu vody. Najděte baterii, která je v nejnižším bodě Vašeho domu a nechte ji otevřenou, dokud nevyteče veškerá voda. Podlahu pokryjte plastovou fólií a připravte si nádobu na zachycení kapající vody. Prořízněte postiženou část potrubí pilou. Dalším krokem je odšroubování nevyříznutých konců z obou stran trubky, které zůstaly na místě, což se snadněji řekne než udělá, protože díky dlouhodobému provozu tyto závity zarezly, takže je nemožné s nimi pohnout jakýmkoliv klíčem. Naneste hojné množství přípravku WD-40 Penetrant nastříkáním do závitu potrubí a počkejte, až se rychle působící penetrant vsákne a uvolní materiál. Jakmile je uvolněn, odstraňte jeden konec pomocí dvou kleští na potrubí, přičemž jedny kleště poslouží pro podržení a druhé jako páka.

Dále…

Namontujte na oba konce nového potrubí spojovací matici, zpevněte tento spoj přidáním kroužkové matice na jeden úsek potrubí, aby jej bylo možné podržet na místě při připojování. Slučovací prostředek musí být aplikován uvnitř obou konců trubky a na každé spojení. Pro připojení nové trubky použijte opět dvojici kleští na potrubí.

Po opravě a vyčištění netěsných trubek a armatur by měly být malý tlak a úniky minulostí. Vše díky malému know-how v oblasti vodovodu,  plechovce silikonového spreje WD-40 a spreji WD-40 Penetrant.