Co je WD-40?

WD-40 je registrovaný název přípravku ve spreji s vlastnostmi vytěsňování vody, který je zároveň mazacím olejem. Přípravek byl vynalezen společností Rocket Chemical Company se sídlem v San Diegu (přejmenovaná na společnost WD-40).

16 zajímavých použití přípravku WD-40

Od svého vynalezení je přípravek WD-40 používán pro mnohé účely. Lidé neustále přicházejí s novými způsoby použití. Zde je šestnáct způsobů použití přípravku WD-40.

1. Ochrana krmítka pro ptáky

Nedaří se Vám ubránit krmítko pro ptáky před veverkami? Naneste na jeho horní stranu větší množství přípravku WD-40. Veverky nebudou schopné krmítko uchopit a neudrží se na něm.

2. Stažení prstýnku z prstu

Nemůžete z ruky dostat prsten? Pokud máte doma plechovku s přípravkem WD-40, máte vyhráno. Nastříkejte si malé množství na prst a prstýnek snadno sklouzne dolů. Nezapomeňte si potom důkladně umýt ruce.

3. Zaklesnuté sklenice v sobě

Držíte v ruce dvě sklenice, které jsou pevně zaklesnuté do sebe a nejdou vyndat? Pokoušet se je oddělit silou je poměrně nebezpečné. Pokud máte po ruce plechovku s přípravkem WD-40, nastříkejte na sklenice jeho malé množství, přípravek vytvoří mezi sklenicemi tenký film a poté je můžete od sebe snadno oddělit. Před použitím sklenice umyjte.

4. Odstranění žvýkačky z vlasů

Je neuvěřitelné, že v dnešní době je to problém! Dobrou zprávou ale je, že má řešení v přípravku WD-40. V tomto okamžiku se můžete nedůvěřivě zeptat “co je to WD-40?”, odpověď je “řešení pro mnoho věcí!”. Stříkněte male množství přípravku na žvýkačku ve vlasech a následně žvýkačku jednoduše vyčešte hřebenem. Poté vlasy umyjte.

5. Odpuzovač a hubič hmyzu

Ptáte se, co je WD-40? Je to sprej vytěsňující vodu, mazací olej, ale také odpuzovač a hubič hmyzu! Pokud stříknete přípravek WD-40 přímo na švába, okamžitě jej zabijete! Kromě toho můžete sprejem ošetřit rámy, okenní parapet a výplně a udržet tak hmyz mimo Vaši domácnost. Buďte opatrní a nevdechujte výpary spreje. Ošetření provádějte, když nejsou v domě děti.

6. Odstraňuje šmouhy

Nemůžete se zbavit šmouh na podlaze ve Vaší kuchyni? Nezoufejte a obstarejte si přípravek WD-40! WD-40 je vynikající řešení pro odstraňování šmouh ze všech druhů podlahových krytin. Povrch podlahy nebude poškozen a Vás to nebude stát příliš mnoho úsilí. Nezapomeňte místnost dobře větrat, pokud budete odstraňovat větší množství šmouh. Podlahu poté umyjte, jinak by zůstala kluzká.

7. Čištění toalet

Nemusíte mít strach, že ošklivá skvrna ve WC míse zůstane navždy. Řekněte sbohem vápenatým usazeninám a dalším nečistotám. Pokud máte přípravek WD-40, nepotřebujete speciální čistič toalet. Nastříkejte přípravek WD-40 na povrch mísy, ponechte působit několik vteřin a poté skvrny odstraňte WC štětkou.

8. Zbavte se čajových skvrn

Pokud máte na kuchyňské lince neodstranitelné skvrny od čaje, jednoduše na ně naneste trochu přípravku WD-40 a setřete je hadříkem. Povrch linky poté umyjte mycím prostředkem.

9. Obuv se zimní ochranou

Můžete si vyrobit zimní boty nebo boty nepropustné pro vodu, a to tím, že na ně nanesete přípravek WD-40. WD-40 je přípravek vytěsňující vodu a bude po určitou dobu chránit obuv před pronikáním vlhkosti dovnitř. Máte na obuvi nehezké skvrny od soli? WD-40 je odstraní také!

10. Předejděte nánosům sněhu na oknech

Blíží se sněhová bouře? Zastavit sněžení nelze, ale můžete zamezit hromadění sněhu na Vašich oknech. Předtím než začne sněžit, naneste trochu přípravku WD-40 na vnější stranu oken a sledujte, jak klouže z oken dolů.

11. Čištění poznávacích značek

Pro renovaci zkorodované poznávací značky na ni naneste malé množství přípravku WD-40 a poté značku otřete čistým hadříkem. WD-40 pomůže odstranit lehkou rez na povrchu a také účinně zabraňuje korozi. Jde o snadnou cestu, jak vyčistit a obnovit poznávací značky, které začaly rezavět.

12. Zabraňte vosám stavět hnízda

Vosy si zpravidla staví hnízda pod převisy střech domů. Chcete-li tomu zabránit, nastříkejte pod převis střechy přípravek WD-40.

13. Snížení lesku polyuretanu

Někdy může vrstva polyuretanu způsobit, že se dřevěná podlaha leskne více než byste si přáli. Pro snížení lesku naneste přípravek WD-40 na hadřík a otřete jím podlahu. Po ošetření nezapomeňte z podlahy setřít přebytečný přípravek, aby podlaha nezůstala kluzká.

14. Uvolnění zipů

Zipy, které se zaseknou na bundách, batůžcích, kalhotách nebo na spacích pytlích, se začnou opět volně pohybovat, když na ně nanesete trochu přípravku WD-40. Vše co musíte udělat je nastříkat přípravek na zip a několikrát vytáhnout zip nahoru a dolů, aby se přípravek rovnoměrně rozprostřel. Abyste zabránili potřísnění látky při aplikaci, naneste přípravek nejprve stranou na plastový povrch a na zip jej aplikujte malým štětečkem. Není vhodné nanášet přípravek WD-40 na dětské zipy.

15. Odstranění silného lepidla

Stalo se Vám, že při použití extra silného lepidla jste neměli ochranné rukavice a teď máte lepidlo na rukou? Nemusíte se bát, pokud máte po ruce přípravek WD-40! Nastříkejte trochu přípravku na zalepené prsty a třete je o sebe, dokud nebude lepidlo pryč. Přípravek WD-40 můžete použít pro odstranění lepidla i z jiných povrchů. Po použití přípravku WD-40 si důkladně umyjte ruce.

16. Čištění a mazání kytarových strun

Pro čištění a mazání strun na ně po každé hře na kytaru naneste malé množství přípravku WD-40. Přípravek WD-40 také struny chrání před korozí. Naneste přípravek na kus látky a struny otřete.