tracking

Jak opravit zadřenou roletu?

Tyto stahovací rolety jsou opravdu komfortní součástí domova! Už žádné otevírání okna a zavírání dřevěných okenic. A pro ty sofistikovanější: můžete dokonce jejich ovládání naprogramovat. Ať žije technologie! Ale bez ohledu na to, jak sofistikované vaše rolety jsou, nezbavíte se jejich údržby. A ano, někdy se dokonce i zadřou … Takže dnes vám přinášíme tipy a triky, jak opravit zadřenou roletu!

Nejprve musíte zjistit příčinu zadření rolety. Existují 4 hlavní příčiny zadření:

  1. Vodítko rolety není řádně usazeno ve vodících lištách
  2. Lamely rolety jsou zlomené
  3. Roleta je zaseknutá v navíjecím boxu
  4. Jedná-li se o ručně ovládané rolety, protáčí se klika

Ať už je příčina jakákoli, doporučujeme vám, abyste na zablokovanou roletu nikdy netlačili silou, mohlo by to dále poškodit mechanismus.

Věci, které budete potřebovat

  • Hadříky z mikrovlákna

  • Díly, které je třeba v případě potřeby vyměnit (lamely, díly motoru, …)

  • Černé mýdlo k vyčištění rolety

  • Silikonové mazivo WD-40 SPECIALIST, k mazání kolejnic a hnacích dílů

  • Čistič kontaktů WD-40 SPECIALIST Contacts Cleaner, k čištění a obnovení elektrického kontaktu v motorové skříni

Krok 1: OPRAVTE KOLEJNICE ZADŘENÉ ROLETY

Chcete-li tento problém vyřešit, jednoduše vraťe bez použití síly lamely zpět do kolejnic. Nejprve zkontrolujte stav kolejnic. Někdy jsou znečištěny, což způsobí nesoulad lamel! Odstraňte z kolejnic prach a jiné zbytky. Poté pojezdy namažte. K tomu doporučujeme použít silikonové mazivo WD-40 Specialist, které zabrání hromadění prachu a jiných nečistot a zajistí izolaci proti vlhkosti při trvalé lubrikaci kolejnic. Nakonec opatrně přerovnejte lamely rolety na obou stranách a aktivujte mechanismus otevírání a zavírání, abyste zjistili, zda je problém vyřešen. Pokud je roleta stále zablokovaná, příčina může být jiného původu.

Jak opravit zadřenou roletu

Krok 2: VYMĚŇTE ZLOMENÉ LAMELY

Pokud se lamely zlomily, nezbude vám nic jiného, než je vyměnit! V takovém případě se obraťte na výrobce, abyste zjistili náklady a postup, který bude následovat. Někdy stačí vyměnit několik lamel, u jiných je nutné vyměnit celou roletu.

Jak opravit zadřenou roletu

Krok 3: OPRAVTE PORUCHU NA MOTORU V NAVÍJECÍM BOXU ROLETY

Pokud roleta zůstane zaseknutá v navíjecím boxu, porucha může pocházet z motoru nebo spínače, pokud je elektrický. V takovém případě nejprve zkontrolujte baterie dálkového ovladače (pokud je k dispozici) nebo nástěnného spínače. Druhá hypotéza: porucha pochází z motoru. V takovém případě demontujte navíjecí box rolety a zkontrolujte stav motoru a sousedních částí. Některé části mohou být poškozené, takže je bude nutné vyměnit. Pokud si nejste jisti, zda takovou opravu zvládnete sami, obraťte se přímo na technika údržby.

Tip WD-40: Někdy to může být jen vadný kontakt! Vyzkoušejte čistič kontaktů WD-40 Specialist Contacts Cleaner, který vyčistí a obnoví elektrické kontakty vaší zablokované rolety! Varování: používejte pouze ve vypnutém stavu.

Jak opravit zadřenou roletu

Krok 4: OPRAVTE KLIKU ZADŘENÉ ROLETY

Pokud se klika protáčí naprázdno, může být toto zablokování způsobeno uvolněním osy navíjení. V takovém případě rozeberte navíjecí box a zkontrolujte stav osy navíjení. Podle toho, co tam najdete, budete jednoduše muset naviják vrátit do jeho osy, vyměnit poškozenou část nebo namazat silikonovým mazivem nebo bílou lithiovou vazelínou WD-40 Specialist.

Jak opravit zadřenou roletu

Krok 5: ROLETU PRŮBĚŽNĚ UDRŽUJTE, ABY NEDOCHÁZELO K ZADŘENÍ

Nakonec vždy pamatujte na údržbu vaší rolety/rolet, abyste zabránili jejich zaseknutí! Za tímto účelem čistěte okenice mýdlovou vodou hadříkem dvakrát až třikrát ročně. Po zbytek času zabrání hromadění prachu a poškození mechanismu ofouknutí. Nakonec namažte kolejnice rolet silikonovým mazivem – v ideálním případě jakmile dokončíte čištění mýdlovou vodou.

Jak opravit zadřenou roletu

Závěr

Nyní tedy znáte všechny tipy a triky, jak se vyhnout zadření nebo opravit zablokovanou roletu!

Neváhejte se podělit o své vlastní tipy: @originalwd40_czech 🇨🇿 | #WD40czech #WD40 #sprej #univerzalnipripravek #ochrana #UseOftheDay #WD40Wins #WD40Works #FixTheWorld #DIY

Další informace zjistíte na našem webu automax-group.com nebo přímo na stránkách o značce WD-40.

Související články

Kontaktujte nás

AutoMax Group s.r.o. K Hájům 1233/2 155 00 Praha 5, Česká Republika www.automax-group.com/cz

© 2020 WD-40 Company