tracking

Jak správně promazat markýzy

Markýzy jsou výborné pro každoroční ochranu před sluncem. S ohledem na jejich vystavení horkému letnímu slunci, dešti, mrazu, smogu a větru je zcela zřejmé, že každý z těchto prvků ovlivňuje jak jejich funkčnost a pohyblivé systémy, tak i jejich estetiku. Proto je nezbytná jejich pravidelná údržba včetně mazání a čištění. Při správném provedení údržba značně prodlužuje životnost markýz. Měli byste markýzy mazat a provádět údržbu alespoň dvakrát ročně: na jaře před letní sezónou a na konci podzimu, před jejich zimní přestávkou, kdy nejsou téměř nikdy otevřeny a jsou ponechány srolované po dobu několika měsíců. Mazání jejich ramen se liší podle typu pohybového mechanismu: s výsuvnými rameny, sklopné, zahradní nebo košové. Jak správně na mazání markýz v 5-ti krocích?

Věci, které budete potřebovat

Krok 1: NAMAŽTE VÝSUVNÁ RAMENA

Ramena markýz jsou otočná po stranách navíjecího válce a pohybuje jimi vnitřní ocelové lanko, které může být ovládáno motorem nebo ručně (v závislosti na délce mohou být ramena také otočná v příčném směru). Všechny klouby a pohonné systémy (mechanismy, ozubená kola atd.) mohou být mazány silikonovým mazivem WD-40 Specialist Silicone Lubricant, který má vynikající mazací vlastnosti, které zajišťují dokonalý pohyb součástí. Po rychlém zaschnutí produkt nepřitahuje nečistoty a izoluje od vlhkosti. Jeho formulace je kompatibilní se všemi kovy, plasty, kaučukem a dřevem.

WD-40 - Mazání výsuvných ramen u markýzy

Krok 2: NAMAŽTE BOČNÍ PODPĚRY

Skládací markýzy se používají pro okna a balkony, zejména u těch, které již mají střechu. Nemají výsuvná ramena, ale boční podpěry různých typů (čela vedená ocelovými lanky; volná čela; ramena připevněná ke zdi; čela vedená bočně pomocí hliníkových vedení; ramena, která se posouvají na hliníkových vedeních). Namažte markýzy, jak je uvedeno výše, pokud jsou markýzy s rameny.

WD-40 - Mazání bočních podpěr

Krok 3: NAMAŽTE VODÍCÍ KOLEJNICE

Zahradní markýzy mají plátno, které klouže po bočních kolejnicích upevněných ke zdi a k zemi. Nabízejí čelní a horní krytí. Jsou skvělým řešením pro vytvoření stínu v zahradách nebo na balkonech nebo pro zajištění soukromí. Tyto markýzy jsou také instalovány jako designové prvky, Jsou ideální pro zakrytí povrchů, nádvoří, teras a zahradního patia. Tyto zahradní markýzy jsou podepřeny hliníkovým rámem s bočními kolejnicemi, skrz které plátno klouže, a podpěrami kolmo ke kolejnicím. Namažte boční vodící kolejnice.

WD-40 - Mazání vodicích kolejnic u markýz

Krok 4: NAMAŽTE KLOUBY

U košových markýz se různé prvky zvedají pomocí šňůry ovládané ručně nebo motorem. Mohou mít mnoho tvarů: lichoběžníkové, kulaté, skořepinové nebo čtvercové. V závislosti na modelu mohou mít jakékoliv zakřivení, přizpůsobí se otvorům v oválných nebo eliptických tvarech. Musí být namazány na dvou postranních kloubech, na nichž jsou středy podpěr jednotlivých segmentů.

WD-40 - Mazání kloubů u markýzy

POSLEDNÍ KROKY

Po promazání markýzy je důležité vyčistit plátno. Nejprve odstraňte usazený prach nebo nečistoty (listy, ptačí trus, plísně …). Poté ji dobře omyjte houbou nebo vlhkým hadříkem a vlažnou vodou, abyste odstranili přebytečnou mastnotu. Nepoužívejte tlakovou myčku (jako to někteří dělají), protože riskujete roztržení plátna a také nepoužívejte rozpouštědla, čpavek nebo uhlovodíky. Po umytí nechte plátno zcela vyschnout. Nezapomeňte markýzu vždy zavřít, když prší, a otevřete ji po dešti, aby vyschla.

Neváhejte se podělit o své vlastní tipy: @originalwd40_czech 🇨🇿 | #WD40czech #WD40 #sprej #univerzalnipripravek #ochrana #UseOftheDay #WD40Wins #WD40Works #FixTheWorld #DIY

Další informace zjistíte na našem webu automax-group.com.

WD-40 - Vyčištění plátna u markýzy

Související články

Kontaktujte nás

AutoMax Group s.r.o. K Hájům 1233/2 155 00 Praha 5, Česká Republika www.automax-group.com/cz

© 2021 WD-40 Company