tracking

Jak čistit a leštit mosazné lampy

Stejně jako každý jiný kov, i mosaz a zlato mají také tendenci v průběhu času získat zašlý a matný vzhled. Mosazné lampy však lze snadno vyčistit a vyleštit, aby opět zářily a aby vypadaly jako nové, a to pomocí správného čističe mosazi a leštěnky na mosaz. Čištění a leštění mosazných a pozlacených lamp nebo jiných předmětů není obtížné a můžete to udělat pomocí prostředků, které se běžně vyskytují v domácnostech.

Než začnete s čistěním mosazných předmětů

Měli byste zjistit, zda jde o čistou mosaz, pozlacení čistým zlatem, nebo jde o slitinu s dalšími kovy. Snadný způsob, jak to zjistit, je pomocí magnetu. Pokud magnet přilne k povrchu, znamená to, že v něm jsou ještě jiné kovy, protože pravá mosaz a zlato nejsou magnetické. Pokud jsou předměty pokoveny, můžete je vyčistit horkou mýdlovou vodou. Jejich leštění nebo příliš silně drhnutí čističem mosazi může odstranit jejich pokovení a může způsobit, že budou matné. Proto postupujte opatrně.

Věci, které budete potřebovat

  • Čistič mosazi (volitelné)

  • Leštěnka na mosaz (volitelné)

  • Teplá mýdlová voda a hadřík

  • Starý zubní kartáček / čisticí kartáček k čištění štěrbin

  • Čistý hadřík pro vysušení

Krok 1: Vyčištění mosazné lampy

Vezměte misku a nalijte do ní trochu horké vody. Do vody přidejte tekuté mýdlo a dobře promíchejte, abyste získali mírný roztok. Vezměte čisticí hadřík a důkladně otřete všechny povrchy. K čištění štěrbin lampy můžete použít také starý zubní kartáček. Pokud se na pozlacených a mosazných lampách vyskytují nějaké odolné skvrny nebo nečistoty, můžete použít čisticí prostředek na mosaz.

Mnoho mosazných lamp má lakovaný povrch. Neměly by se proto čistit horkou mýdlovou vodou. Pokud jsou takové pozlacené a mosazné lampy silně zašlé, musíte nejprve odstranit lak odstraňovačem laku. Pokud si nejste jisti, postupujte podle pokynů výrobce.

Vyčištění mosazné lampy

Krok 2: Osušení mosazné lampy

Je důležité zajistit, že lampa bude zcela suchá, aby se eliminovala rez pocházející ze skvrn od vody. Vezměte tedy čistý suchý hadřík a lampu důkladně otřete.

Osušení mosazné lampy

Krok 3: Vyleštění lampy

Pro obnovení lesku nastříkejte trochu víceúčelového přípravku WD-40 Multi-Use-product na hadřík. Poté kruhovými pohyby lampu vyleštěte. To dodá povrchu krásný lesk a navíc ho ochrání před prachem a korozí. Pro tento krok můžete použít také leštěnku na mosaz.

Vaše pozlacené a mosazné lampy budou zářit po dlouho dobu, pokud je budete pravidelně čistit a leštit. Aby byly předměty vyrobené ze zlata a mosazi lesklé a jasné, je důležité zabránit hromadění prachu, nečistot a skvrn na jejich povrchu.

Vyleštění lampy

Některá preventivní opatření

Při čištění a leštění mosazných lamp byste měli mít na paměti tato opatření:

  • Nepoužívejte čisticí utěrky, které jsou vysoce abrazivní. Také nepoužívejte ocelovou vlnu nebo kartáče s kovovými štětinami, protože na povrchu lampy zanechají škrábance.
  • Tenký povlak minerálního oleje nebo lněného oleje nebo víceúčelového přípravku WD-40 Multi-Use-Product může být účinný jako prevence proti matnému a zašlému povrchu.
  • Zlatých a mosazných předmětů se příliš nedotýkejte. Mastnota z vašich rukou může urychlit proces špinění a zkrátit životnost vašich zlatých a mosazných předmětů.

Pomocí výše uvedených tipů a triků můžete vyčistit a vyleštit všechny své pozlacené a mosazné předměty, a to nejen lampy, aby vypadaly jako nové.

Navštivte web oficiálního distributora přípravku WD-40 pro Českou republiku.

Související články

Kontaktujte nás

AutoMax Group s.r.o. K Hájům 1233/2 155 00 Praha 5, Česká Republika www.automax-group.com/cz

© 2021 WD-40 Company