U starších vozidel časem začnou gumová těsnění kolem oken a dveří degenerovat. Těsnění se často uvolní a uvnitř se uvízne vzduch. Celé gumové těsnění se začne pomalu rozpadat a visí dolů, přičemž drží pouze v rozích. Někdy se roztrhne od středu, což přináší jednak špatný vzhled vozu, ale také to způsobí, že se hluk, voda a prach dostanou do auta. To je pravděpodobně důvod, proč neustále pociťujete v automobilu mírný průvan a slyšíte nadměrný hluk.

V takovém případě lidé často nanesou trochu lepidla a gumové těsnění přilepí zpět na rám. Řešením tohoto problému není lepidlo, ale samotné těsnění. Gumové těsnění je upevněno na místě malým množstvím lepidla za použití mírného tlaku. Obtíž vzniká v případě, že těsnění již není ve stejném stavu, v jakém bylo na začátku, když bylo poprvé připevněno k oknu. Jak těsnění stárne, smršťuje se a začíná se odtrhávat. To je důvod, proč těsnění nelze jednoduše přilepit zpět lepidlem na své místo. Existuje však i jiný způsob, jak opravit těsnění okna Vašeho auta. Gumové těsnění můžete snadno vyměnit a použít silikonové mazivo WD-40 Specialist, abyste zajistili dlouhou životnost gumového těsnění.

Zde je návod krok za krokem, jak odstranit gumové těsnění okna Vašeho vozu a nahradit ho novým:

Krok #1

Vyjměte gumu pomocí plochého šroubováku

Začněte s okýnky a nejprve otevřete dveře auta, abyste měli větší prostor k pohybu. Pomocí plochého šroubováku odstraňte gumu z místa, kde se již rozpadá. Jemně gumové těsnění uvolněte a poté jej vytáhněte rukama. Pokud je guma příliš měkká, rozpadne se Vám v rukách na malé kousky, takže pokračujte v seškrabování. Ujistěte se, že jste odstranili veškeré kousky gumy, aby mělo nové gumové těsnění připraveno čistý podklad.

Krok #2

Odstraňte zbytky starého lepidla přípravkem WD-40 Multi-Purpose Product

Může se stát, že po odstranění starého gumového těsnění na povrchu zůstanou zbytky starého lepidla, které je nutné před instalací nového těsnění odstranit. Pro odstranění lepidla můžete použít víceúčelový přípravek ve spreji WD-40 Multi-Purpose Product. Toto mazivo bylo speciálně vytvořeno pro čištění všech druhů povrchů a zabraňuje vniknutí vlhkosti. Po nanesení maziva povrch vydrhněte hadříkem. Mazivo aplikujte znovu a intenzivně povrch vydrhněte hadříkem, dokud neucítíte, že kov je dostatečně čistý. Zbývající zbytky odstraňte papírovými kapesníky.

Krok #3

Kov zdrsněte

Dalším krokem bude zdrsnění povrchu kovu, aby se gumové těsnění řádně přilepilo k povrchu. Použijte jemný brusný papír a začněte brousit v kruzích. Snažte se broušení udržet v oblasti těsnění, abyste nezničili vzhled Vašeho vozu. Tímto krokem můžete vytvořit povrch bez hrudek a dostatečně hladký, aby guma těsnění bez problémů přilnula.

Krok #4

Naneste nové lepidlo

Pro slepení gumy a kovu se používá lepidlo na těsnění. Před nanesením lepidla gumu nařežte na odpovídající délku a zkuste ji usadit nejprve nasucho. Lepidlo naneste teprve, až uvidíte, že za použití mírného tlaku guma dosedne na své místo. Do těsnění naneste tenkou vrstvu lepidla.

Krok #5

Vložte nové gumové těsnění

Lepidlo ponechte 5 až 10 minut zavadnout a potom začněte s instalací gumového těsnění z rohu a opatrně pokračujte do druhého rohu za použití mírného tlaku. Ujistěte se, že mezi nimi nejsou mezery a gumu nenatahujte.

Jakmile je guma na svém místě, zatlačte znovu na celý nainstalovaný úsek, abyste zajistili, že se guma pevně nalepila na kov.

Krok #6

Ošetřete gumu vrstvou silikonového maziva WD-40 Specialist Silicone Lubricant

Po dokončení instalace gumového těsnění je čas zajistit, že nebude snadno degradovat jako to předchozí těsnění. Silikonové mazivo WD-40 Specialist silicone lubricant pomáhá udržovat gumové komponenty. Mazivo může odolávat teplotě od -35 °C do + 200 °C. Mazivo chrání gumové části před přilnutím prachu a zabraňuje vlhkosti.

Gumové těsnění nechte alespoň jednu hodinu zaschnout, aby se správně usadilo a poté naneste mazivo. Pro aplikaci použijte trysku Smart Straw, abyste přípravek nanesli řádně i do rohů a švů, aby mohl proniknout hluboko. Jedna vrstva tohoto silikonového maziva dokáže udržet gumová těsnění oken Vašeho auta měkká a pevná po dlouhou dobu.

Chyby, kterým je třeba se vyhnout při výměně gumového těsnění oken

  • Některé automobily mají ve dveřích plastové vložky s kolíky. Bez správného mazání tyto kolíky snadno degradují a jsou příčinou uvolnění gumy. Takže nezapomeňte tyto kolíky vyměnit
  • Většina gumových těsnění je ve tvaru písmene L a musí být umístěna delší stranou směrem dovnitř (zamezuje tak vstupu vody do vozu)
  • Bezprostředně po instalaci gumového těsnění nezavírejte dveře vozu. Vyčkejte alespoň jednu hodinu, než s vozem pojedete
  • Nepoužívejte šroubovák pro vtlačování gumy. Nástroj pro montáž čelního skla bude mnohem lepší volba, protože je špičatý a snadno pasuje mezi gumu a rám

Pomocí těchto šesti kroků můžete snadno vyměnit gumová těsnění oken a dveří Vašeho vozu bez vysokých nákladů. Silikonové mazivo WD-40 Specialist silicone lubricant udržuje gumu na místě a chrání ji před prachem. Díky jediné vrstvě tohoto maziva se nemusíte bát žádného poškození po dobu šesti měsíců.