Zahradní kolečko je nejlepším přítelem zahradníka. Umožní Vám rozvozit všechny druhy hnoje a mulče po velké ploše. A když Vám je někdo tak užitečný, měli byste mu na oplátku poskytnout odpovídající péči! Jak udržovat zahradní kolečko Vám poradíme v tomto článku.

Zahradní kolečko není tak těžké udržovat. Pokud je pravidelně čistíte, bude Vám sloužit po celý život. Jednu radu si však zapamatujte, při čištění a údržbě zahradního kolečka po jeho použití postupujte po jednotlivých částech.

Protože se zahradní kolečko skládá ze 3 částí, je nutné je vyčistit samostatně. Rukojeti, kolo a korbu je nutné čistit samostatně podle potřeby, pokud chcete, aby zahradní kolečko sloužilo po dlouhou dobu a bez výskytu rzi.

Níže jsou uvedeny 3 jednoduché kroky, které byste měli dodržovat při údržbě zahradního kolečka:

Otírejte rukojeti

Zahradníci, zejména ti amatérští, mají tendenci zapomínat na rukojeti, protože si myslí, že všechnu tu těžkou práci vykonává jen korba.  V tomto se však mýlí. Přestože rukojeti nepřicházejí do styku s kravským hnojem, přicházejí do kontaktu s Vašimi rukama. Proto byste je měli čistit.

Po každém použití očistěte rukojeti zahradního kolečka vlhkým hadříkem. Pokud je to na Vás příliš často, vyčistěte je nejméně jednou týdně.

Rukojeti jsou většinou vyrobeny ze dřeva, proto při používání mohou být drsné. Abyste se vyhnuli třískám, jednou měsíčně na rukojeti nanášejte olej, abyste je udrželi hladké. Víme, co si myslíte. Víme, že při používání zahradního kolečka používáte rukavice, abyste si nemohli zadřít třísku. Ano, to je pravda. Ale co když se Vaše rukavice také opotřebují? Třísky se potom snadno dostanou až k Vašim rukám. Jistota je jistota.

Jak udržovat zahradní kolečko – Vyčistěte korbu

Protože korba je součástí zahradního kolečka, který přichází do styku se všemi možnými nečistotami a hlínou, nesmíte její čištění odkládat.

Po použití zahradního kolečka korbu vyčistěte a zcela odstraňte veškeré zbývající nečistoty nebo špínu. Poté, pokud je to možné, korbu opláchněte vlažnou vodou.

Tip: K vydrhnutí korby můžete použít drátěný kartáč.

Pokud je korba Vašeho zahradního kolečka lakovaná, opravte ji, pokud začíná barva praskat a loupat se.  To Vám pomůže předejít rezivění. V místech, kde se barva začala odlupovat, můžete nastříkat barvu a místo opravit.

Udržujte kolo a nápravu

Kolo nese váhu celého nákladu, proto by mělo být pravidelně udržováno, aby nedošlo k zastavení zahradního kolečka při práci. Kolo umyjte, kdykoliv je to možné, aby se ve štěrbinách nehromadila zemina.

Nápravu udržujte v dobrém stavu tím, že jí dopřejete olejovou lázeň. Ujistěte se také, že máte plně nahuštěnou pneumatiku, aby byl zajištěn plynulý pohyb.

Postupujte podle těchto jednoduchých kroků a udržujte Vaše zahradní kolečko jako profesionál. Pokud budete podle těchto kroků postupovat, bude Vám zahradní kolečko sloužit po celá desetiletí. Trocha péče a pozornosti zajistí dlouhou cestu!

Více článků najdete na našem blogu.