Elektrickým nářadím počínaje a televizory konče, běžně ignorovanými prvky většiny elektrických spotřebičů jsou napájecí kabely. Důvodem je to, že tyto napájecí šňůry jsou vždy schované v rohu místností, kde se na ně začne nabalovat poměrně hodně nánosů nečistot. V tomto článku si přečtěte, jak na čištění špinavých napájecích kabelů, a to v pouhých 6 krocích.

Pokud napájecí kabely Vašich spotřebičů vypadají nevzhledně nebo ztratily schopnost přenášet nebo přijímat elektrickou energii, jste na správném místě.

Krok 1: Obecné čištění

První věc, kterou musíte udělat, je otřít tyto napájecí šňůry suchým hadříkem, aby se odstranily všechny chlupy a prach z domácích mazlíčků spolu s veškerými volnými nečistotami. Pokud vidíte nějaké sežvýkané, praskající, loupající se nebo roztřepené napájecí kabely, měli byste je úplně vyměnit.

Krok 2: Nepoužívejte čisticí prostředky na bázi alkoholu nebo rozpouštědel

Připravte si roztok mýdla a horké vody, namočte do něj suchou houbu a začněte otírat napájecí šňůry. Houbu můžete kolem kabelu přehnout, stisknout a celý kabel protáhnout.

Krok 3: Použijte lžíce nebo špachtle na čištění špinavých napájecích kabelů

Jakmile jsou napájecí šňůry čisté, je třeba lžící nebo špachtlí odstranit zaschlé stříkance barvy z napájecích kabelů. Pokud stříkance nejdou tímto způsobem snadno dolů, k navlhčení skvrn můžete použít papírovou utěrku s horkým octem nebo citrusovým čističem. Ke změkčení nebo všech takových stříkanců barvy můžete použít i vysoušeč vlasů.

Krok 4: Pasta z vody a jedlé sody

Pokud vidíte, že Vaše původně bílé napájecí šňůry žloutnou, můžete použít směs vody s jedlou sodou a nanést na kabel starým zubním kartáčkem. Jakmile pasta začne vysychat nebo krustovat, odstraňte ji vlhkou houbou a povrch bude vybělený.

Krok 5: Použití stlačeného vzduchu

Pokud jsou zdířky napájecího kabelu ucpané špínou, nejprve použijte dřevěná páratka. Pokud to nezafunguje, stlačený vzduch bude fungovat jako kouzlo. Stlačeným vzduchem vyfoukejte špinavé zdířky napájecího kabelu a vyčistěte je.

Krok 6 Pro preventivní údržbu použijte WD-40

Jakmile jsou napájecí šňůry vyčištěny, použijte navlhčenou houbu k odstranění zbytků z jedlé sody. Poté můžete nanést trochu přípravku WD-40 na čistý hadřík a otřít napájecí šňůry, které tím získají ochranu před nečistotami a vlhkostí a také ochranu před korozí a tvorbou rzi.

Těchto 6 kroků by Vám mělo trvat asi hodinu. Ale kolik takových napájecích kabelů ve Vašem domě potřebujete vyčistit? Preventivní údržba je proto lepší než údržba po katastrofě!