tracking

Průvodce pro kutily, jak čistit skvrny, které jsou až příliš odolné

Máloco je víc frustrující než skvrny na nových šatech nebo jiných předmětech. Skvrny zanechá např. vysypané jídlo, vylité nápoje nebo když děti strhnou stojan na psací potřeby z psacího stolu. Jak čistit skvrny se dozvíte v našem článku.

Avšak ještě větším zklamáním je skutečnost, že tyto skvrny nelze snadno odstranit, ba co víc, mohou se ještě zhoršit, pokud se je pokusíte odstranit nevhodným způsobem. V tomto článku si probereme, jak vyčistit tyto příliš odolné skvrny.

Jak čistit skvrny od vína

Víno je pochoutka u jídelního stolu, ale pokud jej rozlijete, může na Vašich šatech zanechat trvalé stopy. Skvrny od vína lze vyčistit následujícími způsoby:

Oděvy

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak odstranit odolné skvrny od vína, je smýt je. Jednoduše pusťte vodu z kohoutku, přidržte látku postiženou stranou nahoru a umístěte ji pod studenou tekoucí vodu, aby se skvrna smyla.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nefunguje na skvrny od vína příliš dobře soda. Místo toho použijte raději kombinaci studené vody a kyslíkového bělidla. Do tohoto roztoku oděv ponořte a nechte působit alespoň hodinu. V ideálním případě ponechte působit čtyři hodiny nebo pokud nespěcháte, tak i přes noc.

Koberečky a čalounění

Koberečky a čalounění jsou trochu jiné než běžné oblečení a mohou absorbovat více tekutiny. Nejprve naneste výše uvedený bělicí roztok a poté postiženou oblast třete ručníkem namočeným v horké vodě.

Až budete hotovi, vysušte mokrou oblast čistým ručníkem. Mějte na paměti, že roztok peroxidu vodíku může odbarvovat barvu tmavších koberců, proto buďte opatrní.

Žulové nebo mramorové desky

U žulových desek nehrozí žádné poškození jejich pevného povrchu, proto můžete použít silnou pastu z jedlé sody a peroxidu vodíku. Takto připravenou čisticí pastu naneste na skvrnu tak, aby pasta vytvořila cca 0,5 cm silnou vrstvu. Poté pastu zakryjte plastovou fólií a páskou ji utěsněte po okrajích.

Poté nechte působit 24 hodin a následně odstraňte plastovou fólii a roztok nechte zaschnout. Tuto akci můžete opakovat, dokud nebude skvrna z desky odstraněna.

Jak čistit skvrny od inkoustu

Skvrny od inkoustu jsou jedněmi z nejobtížněji odstranitelných skvrn, pokud je necháte zaschnout. Takto můžete vyčistit skvrny od inkoustu bez poškození oblečení:

Oděvy

Chcete-li vyčistit z oděvů inkoust, vezměte vatový tampon a namočte jej do alkoholu. Poté bavlněný tampón přiložte ke skvrně a jemně jím třete od vnějšího okraje směrem ke středu. Jakmile bavlněný tampón pohltí dostatek inkoustu, můžete jej vyměnit. Pera a markery naplněné specializovaným permanentním inkoustem však nelze odstranit a skvrny zůstanou tak jak jsou.

Koberečky a čalounění

U koberců a čalounění můžete použít stejnou metodu jako tu výše uvedenou, ale po dokončení musíte oblast opatrně vyčistit vodou.

Žulové nebo mramorové desky

Opakujte stejnou metodu viz výše a opláchněte postiženou oblast čistou vodou.

Jak čistit skvrny od mastnoty

Mastné skvrny jsou velice lepivé, a proto je obtížnější je odstranit. Naštěstí se jich můžete zbavit následující metodou:

Oděvy

Stačí připravit roztok, který obsahuje 50% bílého octa a 50% vody, a naneste jej na skvrnu. Nechte nějakou dobu působit a poté povrch omyjte mýdlovou vodou a celý postup opakujte, dokud skvrna nezmizí.

Pro podobné výsledky můžete použít stejné metody u koberců a čalounění. Oděvy však nedávejte do sušučky, aniž byste skvrny zcela odstranili.

Nezapomeňte před použitím jakékoli látky provést nejprve zkoušku na malém kousku oděvu.

Více rad a tipů najdete na našem blogu.

Odmítnutí odpovědnosti

Znázorněné a popsané použití pro víceúčelové produkty WD-40 byly poskytnuty společnosti WD-40 samotnými uživateli. Tato použití nebyla testována společností WD-40 a nestanovují doporučení společnosti WD-40, jak produkty užívat. Při každém použití produktu WD-40 by měl být brán v potaz selský rozum. Vždy se řiďte instrukcemi a berte na vědomí varování na obale.

Kontaktujte nás

AutoMax Group s.r.o. K Hájům 1233/2 155 00 Praha 5, Česká Republika www.automax-group.com/cz

© 2020 WD-40 Company